Червен бряг беше домакин на церемонията по връчването на отличието „Златна монета култура“

Червен бряг беше почетен домакин на официалната церемония по връчването на отличието „Златна монета култура“ на Съвета на европейската научна и културна общност. Събитието се проведе в салона на Народно читалище „Н. Й. Вапцаров 1908“ и събра представители на дипломатическия корпус, културни институции и общественици.

Отличието „Златна монета култура“ беше присъдено на посолствата на Грузия и Република Индонезия в България за активно сътрудничество в областта на културата. Наградите получиха посланикът на Грузия Зураб Хамашуридзе и посланикът на Република Индонезия Листиана Оперананта, които бяха отличени от председателя на Комисията по туризъм в 52-рото Народно събрание Росица Кирова.

За принос към популяризирането на българската и европейската култура беше отличен Театър „Сити Марк Арт Център“ – София, представен от своите директори Теодора Джерманова и Христо Киров.

Почетната значка „Златна книга“ за принос към съхраняването на историческото и културното наследство получи историкът Мирослав Михайлов от Червен бряг. При приемането на наградата той заяви, че отличието е признание не само за неговата работа, но и за родния му град, неговите жители и богатото му историческо наследство.

Сред отличените бяха още поетесата Ани Деянова и директорът на Културния център към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ доц. д-р Дария Карапеткова. Наградите им връчиха посланикът на Република Корея в България Донг-бе Ким и кметът на община Червен бряг Атанас Атанасов.

Водещ на церемонията беше председателят на Съвета на европейската научна и културна общност Росица Златанова.

Преди официалната част концертна програма представиха възпитаници на Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ – Плевен, както и състави към Народно читалище „Н. Й. Вапцаров 1908“.

Събитието съвпадна с празника на Червен бряг, по повод на който кметът Атанас Атанасов и народните представители Валери Лачовски и Иван Вачев поздравиха жителите и гостите на града.

Празничната вечер завърши с концерт на Орлин Горанов и директора на Националния музикален театър Еделина Кънева.

Председателят на Съвета на европейската научна и културна общност Росица Златанова отбеляза, че отличието „Златна монета култура“ се връчва вече 15 години на личности, културни институции, европейски организации, градове и дипломатически представителства с принос за развитието на културата и международното културно сътрудничество.

Снимка БТА

Споделете с приятелите си
Ако харесвате нашата медия, подкрепете ни

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД